KOME JE NAMJENJEN BLOG
BLOG SELJACI I TEŽACI NAMJENJEN JE MOJIM PRIJATELJIMA I MENI (DAMIR RUKOVANJSKI) KOJI ŽELIMO DA NAŠI TEKSTOVI BUDU DOSTUPNI ŠTO JE MOGUĆE VEĆEM BROJU SELJAKA I TEŽAKA I SVIMA ONIMA KOJE ZANIMA POLJOPRIVREDA. SVI SMO ČLANOVI AGROEKOLOŠKOG DRUŠTVA KOJE BROJI ZAVIDNIH 1922 ČLANA

Agroglas poljoprivredni savjetnik

23.06.2008., ponedjeljak

Lateran prezentira Amazone

Nas: Lateran prezentira Amazone
Lateran d.o.o. poziva poljoprivrednike na prezentaciju rada strojeva Amazone Njemačka koja će se održati u petak 11.07.2008. u 10.30 h, na imanju obitelji Ač, na cesti između Vinkovaca i Cerića.

Na prezentaciji će biti prikazan rad slijedećih strojeva: rasipači mineralnog gnojiva, nošeni, modeli ZA-X 900, ZA-M 1200, rasipač mineralnog gnojiva, vučeni, model ZG-B 8200, žitna mehanička sijačica D9-30 special, radni zahvat 3 m, Kombinacija rotodrljače KE 403-170 i žitne mehaničke sijačica D9-40 super, radni zahvat 4 m. Bit će viđena i kombinacija rotodrljače KG 4000 i žitne pneumatske sijačice ADP 403, radni zahvat 4 m, kukuruzna sijaćica ED 452 K, 6 redi, te prskalica nošena UF 1200 litara, radni zahvat 18 m, ali prskalica vučena UG 3000 litara, radni zahvat 18 m. Prezentirati će se u radu i prskalica vučena UX 3200 litara, radni zahvat 18 m, Gruber Pegasus 3002, radni zahvat 3 m, kratka tanjurača Catros 3001, radni zahvat 3,0 m i sijačica za direktnu sjetvu Cirrus 3001, radni zahvat 3 m. Sve informacije na telefon Tibora Ača 091 / 352 – 9066


- 11:20 - Komentari (0) - Isprintaj - #

20.06.2008., petak

Strojevi koji ne griješe

N:SJENAŽA
NN: NA FARMI KRNDIJA KOD ĐAKOVA ODRŽANO II. NATJECANJE SLAVONIJE I BARANJE U SPREMANJU SJENAŽE U ROL-BALE I PREZENTIRANI STROJEVI MARKE JOHN DEERE
NA: Strojevi koji ne griješe
Pn: Iako je na prvom mjestu bilo natjecanje u spremanju sjenaže zasigurno ogroman broj posjetitelja razveselio je najviše Ivu Brzicu i njegovu ekipu servisera i komercijalista jer su na jednom mjestu pokazali strašno mnogo. Balirke, priključke, traktore, prskalice, kombajne…

Prvo mjesto su osvojili Zdravko Kuna i Nikola Šutalo iz Osječko-baranjske županije, drugo mjesto osvojili su Dejan Perić i Ivan Bertok iz Osječko-baranjske županije, treće mjesto osvojili su Dragoslav Zorić i Uroš Zavođa iz Vukovarsko-srijemske županije. Kuna i Šutalo su iz valpovačkog kraja i imali su i prešu i uvijača marke Welger. Oba stroja su gotovo nova, proizvedena prošle godine. Posjeduju noževe na preši, a za vezivo koriste mrežu. Par Perić i Bertok su iz Viškovaca a preša kojom je upravljao Perić je marke Claas 260 stara tri godine. Godinu dana mlađa je uvijača marke Tanco 580s. Riječ je o izuzetno mladim momcima. Dejan je rođen 1988.godine, a Ivan ima 28.godina. Feraboli preša i uvijača iz 2004.godine kojima su upravljali Dragoslav Zorić i Uroš Zavođa iz Gaboša i Markušice zauzele su treće mjesto. U natjecanju su sudjelovali dva kompaktna stroja. Odnosno kombinirana preša i uvijač. Jedna je marke John Deere 582 stara dvije godine kojom je upravljao Jozo Funjak iz Viškovaca, dok je Branko Garvanović poznati uzgajivač holstein goveda svojim John Deereom vukao JD 678 kombinirani stroj.
U organizaciji Odsjeka HZPSS-a Osječko-baranjske županije i Odjela za mehanizaciju HZPSS-a, a pod pokroviteljstvom tvrtke Novocommerce d.o.o. Osijek na farmi Krndija – Gorjani održana je prezentacija strojeva JOHN DEERE. A to znači traktori nove serije, kombajni, rol prese i dr. Posebno je bila zanimljiva prezentacija navođenja traktora GPS sustavom.
Natjecanje je, prema podacima iz HZPSS, s velikim zanimanjem i pažnjom pratilo oko 2500 posjetitelja. Na seriji naših fotografija pokazujemo djelić atmosfere i strojeve koji su privukli pažnju okupljenih.

S potpuno novom John Deere MultiCrop prešom za valjkaste bale možete bez kompromisa balirati slamu, silažu ili sijeno, ističu u Novocommercu


S potpuno novom John Deere MultiCrop prešom za valjkaste bale možete bez kompromisa balirati slamu, silažu ili sijeno.

Prednja polovina komore opremljena je s valjcima za izradu visoko sabijenih i pravilno oblikovanih bala, te ujednačen i tih rad. Uz pomoć profiliranih valjaka i vrata, 568 MultiCrop preša okreće i voluminoze teške za baliranje, kao što je na primjer krhka slama, te od njih uzraduje čvrste bale. 568 MultiCrop preša prepuna je istih izvanrednih osobina koje možete pronaći i na ostalim John Deere prešama. Osobine kao što su sakupljač (pick-up) malog promjera koji prianja na tlo kako bi sakupio više voluminoza, ili CoverEdge mreža koja čuva Vaše bale pune hranjivih sastojaka.
MN: JD 1450 CWS i 1550 CWS
Dokazana klasična tehnologija bubanj/slamotresi, izvrsna udobnost i pouzdanost!
- Uđite u kabinu i povjerovati ćete da se nalazite u mnogo većem i snažnijem John Deere kombajnu. To je zato što je sve u vezi ove kabine osmišljeno kako bi se povećala preglednost i udobnost, i kako bi Vam se osigurala nevjerojatna kontrola. Primjerice, novo super udobno sjedište rukovatelja, glavna kontrolna ručica, zasloni u uglu kabine, klima uređaj i panoramska preglednost. John Deere kabina sastavni je dio ukupne konstrukcije. To poboljšava vožnju i smanjuje razinu buke i vibracija, ističu u John Deereu.
MN:VELIKI TRAKTORI ZA VELIKE
Zašto vole svi velike traktore. Neki zato što ih nikada neće ni imati, a neki zato što im je i potreba. Onih prvih je uvijek isto, ali ovih drugih danas je i sve više. Tako je upravo i zanimljiv prikazan traktor 8430 od 305 konjskih snaga. Nova 8030 serija traktora nosi i dalje ostavštinu legendarne vučne snage i pouzdanosti. Novi PowerTech Plus 9,0 L motor daje više snage i ima bolju iskoristivost goriva. Inteligentno upravljanje radom motora ( Intelligent Power Management) osigurava i do 35 KS dodatne snage za vrijeme transporta ili pokretnih radova s priključnim vratilom.
Tome dodajte i novi Autopowr* kontinuirani varijabilni mjenjač za udarne performanse. Dobivate svestranost hidrostatickog mjenjača i učinkovitost mehaničkog mjenjača.
Iako nije bilo vrijem, a ni prezentacija, i izložena prskalica nenadano je pokazala da je mnogo potreba i za takvim velikim strojevima.
Prskalice serije 800 Premium i 800i dijeli od ostalih više od samog dizajna. One postavljaju nove standarde za produktivnost, preciznost prskanja, i udobnost. Prepune inovativnih rješenja ove prskalice posjeduju mjerljive prednosti. Daju veću kontrolu nad rasporedom prskanja, što povećava produktivnost i smanjuje troškove. Točnost u primjeni i kompletna pokrivenost je jednostavna s novom 700 serijom prskalica. Jaka i dugotrajna šasija, sa visoko izdržljivim komponentama, inovativni Z-bar podizni mehanizam, centralizirana i lagana za korištenje operatorska stanica pomaže vam da dobijete maksimum od svake prskajuće aplikacije.

- 11:33 - Komentari (0) - Isprintaj - #

14.06.2008., subota

TRETIRANJE KUKURUZA HERBICIDIMA NAKON NICANJA KUKURUZA I KOROVA

Tretiranje herbicidima poslije sjetve, a prije nicanja kukuruza još uvijek je prevladavajući način zaštite kukuruza od korova u Hrvatskoj. Zaštita kukuruza nakon nicanja kukuruza i korova smatra se rezervom u slučaju da ne uspije tretiranje poslije sjetve, a prije nicanja kukuruza. No u zadnje vrijeme, a nakon otkrića sulfonilurea herbicida, sve se više širi primjena herbicida nakon nicanja korova i kukuruza.
cijeli tekst na ratarstvo.blog.hr

- 16:49 - Komentari (0) - Isprintaj - #

Ono što o uljanoj repici ne želite znati

U HRVATSKOJ SE SLIJEDEĆE GODINE MOŽE OČEKIVATI ZNATNO UZAVRELIJA SJETVA ULJANE REPICE
N: I Pioneer bacio šapu na oranične površine pod uljanom repicom
Pn: Sorte uljane repice do sada su bile iz osječkog, zagrebačko instituta te nešto iz Sjemenarne i RWA Agro. Čekalo se kada će krenuti i Pioneer. Ove godine i to se dogodilo

Sve članice Europske unije obvezale su se da će do 2020. godine proizvesti oko jedne petine ukupno potrebne energije iz prirodnih, obnovljivih izvora energije. Poljoprivredne kulture kao što su suncokret, kukuruz, uljana repica, šećerna trska itd. sve više dobivaju na značaju jer su postale vrlo važne kulture, ne samo za proizvodnju hrane nego odnedavno i za proizvodnju energije. U Europskoj uniji, zbog klimatskih prilika, najvažniju ulogu u proizvodnji biogoriva zauzima uljana repica iz koje se proizvodi biodiesel
U Hrvatskoj se uljana repica danas sije na svega nekoliko tisuća hektara, no u budućnosti to će se sigurno promijeniti. Biogorivo postaje sve značajnija strateška sirovina, a neovisnost o energiji sve brže rastuća potreba svake zemlje. Stoga, za očekivati je da će se i površine pod uljanom repicom u bliskoj budućnosti u Hrvatskoj povećati i da će uljana repica postati važna sirovina za proizvodnju biodiesela
cijeli tekst na ratarstvo.blog.hr

- 16:47 - Komentari (0) - Isprintaj - #

RADOVI NA PČELINJAKU U SRPNJU

Nn: RADOVI NA PČELINJAKU U SRPNJU
Na: Održavanje pojila i borba s vrućinom
· njega nukleusa
· zamjena starih matica
· sprečavanje rojenja
· zaštita košnica od visokih temperatura
· održavanje pojila za pčele
· suzbijanje varooze
· prihrana pčela
Srpanjske vručine preko 30şC smanjuju aktivnosti ljudi i pčela. Glavne pčelinje paše ostavili smo za sobom. Paše u ovom mjesecu su varljive, te livade, suncokret, i zlatošipka mogu mediti prema lokalnim i vremenskim prilikama. Seleći pčelari u srpnju sigurno će pokušati iskoristiti pašu suncokreta. Treba pripremiti sirup za prihranu radi stimulacije matice. Krajem mjeseca svakoj zajednici dodajemo obogaćenu pogaču i sirup. Sa sirupom moramo biti oprezni kako ne bi izazvali grabež slučajnim prolijevanjem.
Ne zaboravite svoje redovitije provjeravati kako pčele ne bi trebale trošiti dodatnu energiju u potrazi za izvorima vode koji kada ih pronađu mogu biti potencijalni opasni izvori zaraze. Jedna pčelinja zajednica može unijeti i do 2 litre vode dnevno pa je to dovoljan pokazatelj važnosti stalnog održavanja pojilica. Ukoliko se košnice nalaze izložene stalnom direktnom suncu potrebno je napraviti umjetna sjenila. Ventilacija košnice u ovom je mjesecu vrlo važna pa tako i na to trebamo obratiti dio vremena.


- 11:35 - Komentari (0) - Isprintaj - #

Proizvođači plugova na kušnji

Nn: VRIJEME JE NATJECANJA U ORANJU
NA: Proizvođači plugova na kušnji
Pn: Plugovi moraju imati pretplužnjak, crtala i pera. Drugi dodaci na plugu nisu dopušteni. Izbor pluga prepušta se natjecatelju koji ga može prilagoditi i poboljšati prema svom iskustvu i procjeni, ali nisu dopušteni dodatni dijelovi kojima bi se popravila brazda

Oranje je osnova obrade tla. Od osnovne obrade tla sve počinje, a o oranju svakako ovisi kvaliteta pripreme za sadnju, čuvanje vlage, fizikalno-kemijski uvjeti, također i troškovi za pripremu, a time oranje utječe i na konačni učinak - dobrim oranjem stvaraju se najbolji uvjeti za kasniju proizvodnju. Otkriće pluga izazvalo je «revoluciju», kojom su udareni temelji modernoga bilinogojstva, a oranje ne gubi ni danas na važnosti.
Svjetska oračka organizacija - World Ploughing Organization (WPO) pokrenula je davne 1953. godine prvo organizirano natjecanje. Od tada se svake godine bilježi sve veći interes za sudjelovanjem, posebice poljoprivredno razvijenih zemalja. Natjecanje se svake godine održava u drugoj zemlji.
MN: ŽUPANIJSKA, DRŽAVNA I SVJETSKA PRVENSTVA
55. svjetsko natjecanje orača održati će se u Grafeneggu u Austriji od 15. do 16. kolovoza 2008.
1. natjecatelj: Marijo Spudić, Barilović, Karlovačka županija, konvencionalni plug
2. natjecatelj: Ivan Spudić, Barilović, Karlovačka županija, plug premetnjak
3. član WPO-a: Tugomir Majdak, MPŠVG, Zagreb
4. trener: Luka Čuljak, HZPSS, Krapina
5. sudac: Ivica Prpić, HZPSS, Požega
6. zamjenik suca: Dario Padro, HZPSS, Zagreb
Natjecatelji i natjecateljice natječu se u oranju na strništu i na travi dvobraznim ili višebraznim plugom. Sastav ekipe čine dva natjecatelja iz svake županije koji su se natjecali tekuće godine na županijskim natjecanjima orača. Plugovi moraju biti lemešni, dvobrazni ili višebrazni, i moraju imati crtalo te u pravilu pretplužnjak. Plužna tijela ne smiju se skidati s pluga da se na natjecanju ne bi dobio učinak jednobraznoga pluga.
Time se ne isključuje upotreba jednoplužnoga tijela pri otvaranju i zatvaranju brazdi pod uvjetom da na plugu ostanu najmanje dva plužna tijela. Pri trobraznom plugu natjecatelj ima pravo dignuti ili odstraniti zadnje plužno tijelo samo pri oranju - otvaranju prvih brazdi (izgled sloga), tako da slog bude izveden kao s dvobraznim plugom. Natjecatelj je tako otvorio treću brazdu. Pravilnik, ali i gotovo kompletnu organizaciju Hrvatske udruge za organizaciju natjecanja u oranju odradio je Ivo Juras, dipl. inž., inače načelnik odjela za mehanizaciju HZPSS. Dao je i dodatna objašnjenja koja dijelom objavljujemo
Dubina prve brazde mora biti takva da plastica bude potpuno podsječena i odvojena od ostalog zemljišta po cijeloj dužini. Pravac oranja na cijeloj parceli daje se otvaranjem prve brazde (početne). Obje brazde moraju biti potpuno ravne. Svaka brazda mora biti potpuno ujednačena po širini i dužini.
Poslije formiranja sloga, plastice - brazde moraju čvrsto nalijegati jedna na drugu. Ne smije biti udubljenja ili šupljina između brazdi. Slog ne smije biti ni upušten ni izbočen nego mora biti ujednačen s ostalim dijelom oranja. Brazde na slogu moraju biti pravilne.
Svi korovi i biljni ostaci moraju biti potpuno zaorani. Oranje mora biti takvo da su svi korovi podsječeni i prekinuti. Za bolje zaoravanje upotrebljavaju se pretplužnjaci.
Mn:Kvalitetno oranje - priprema tla za sjetvu
Svaka brazda - plastica mora biti neposredno uz prethodnu brazdu. To se ne može postići ako se pretplužnjak postavi suviše nisko (duboko). Plastice moraju biti prevrnute do kraja (naslonjene jedna na drugu). To je važno zbog toga da se idućom operacijom može obaviti kvalitetnija obrada pripreme zemljišta - tla za sjetvu bez izvlačenja biljnih ostataka (busenja, strnike itd.) na površinu zemlje. Plastice se ne smiju lomiti na velike grude i grumene nego se mora omogućiti stvaranje dovoljne količine rastresite zemlje da bi se strojem za pripremu zemljišta osigurala priprema tog zemljišta za sjetvu.
Sva plužna tijela moraju orati brazde iste dužine i širine.
Završne brazde moraju biti ravne i pravilnoga sloga. Smije se vidjeti samo jedan trag kotača traktora. Dno razora mora biti čisto, bez rastresite zemlje, a njegove plastice - brazde složene prema slogu. Dno razora malo je pliće od dna prethodnih brazdi i ova brazda ne smije biti šira nego što je zahvat jednoga plužnoga tijela. Brazda mora biti čista, po visini ujednačena s prethodnim plasticama (bez stepenica).
Plugovi moraju imati pretplužnjak, crtala i pera. Drugi dodaci na plugu nisu dopušteni. Izbor pluga prepušta se natjecatelju koji ga može prilagoditi i poboljšati prema svom iskustvu i procjeni, ali nisu dopušteni dodatni dijelovi kojima bi se popravila brazda - plastica nakon prolaza plužnih tijela.
Oranje mora biti takvo da oblik brazde bude zaobljen (naročito pri oranju trave) i da naliježe jedna na drugu što se mora jasno vidjeti duž cijele parcele, a plastice moraju biti prevrnute pod kutom od 135-140 stupnjeva.
Na tržištu se nalaze doista brojni plugovi. Tu je i naš domaći, OLT. Mora se priznati da je industrija toliko razvijena da je doista i ukrstila koplja na takvim natjecanjima. Neki od marki su Kvernerland, Overum-s, Olt, Niemeyer, Gregorie B., Sip, Rabewerk, Fužinar, Landsberg, Voogelnoot, Eberhardt…
Pripremio: D.RUKOVANJSKI/sudionik osnivanja HUONO

- 11:33 - Komentari (0) - Isprintaj - #

10.06.2008., utorak

Kolika će biti cijena pšenice?

Uh koja priča mislim da je lijepa ali utopija nema šanse da seljacima svane sunce nama je još mrak i tak če ostati bojim se da če 2 kn za pšenicu biti plafon iako bi bilo dobro da bude 2,5 kn da i seljak zaradi 0,5 kn po kg ovak sa 2 kn bude "0" a sa 1,7 + poticaj opet "0". A kukuruz vjerojatno bude 1,5 kn standard uz ovakva ulaganja tanka zarada tak da baš ne gubimo puno još kad dobimo 600 kn/ ha poticaja ma zarada da boli

ma opcenito je poljoprivreda lose....Sve je teze proizvest,sve je skuplje proizvest a cijena protekli godina sto se tivce sjemena,gnojiva ,goriva itd raste.Tek ove godine cemo dobiti vise od kune za psenicu....I to je isto nista.
Gledam ljude kod kojih se vidi napredak a l i to je sve kredit tako da relno gledajuci svi ti strojevi sto seljaci imaju su od banke...A gdje smo mi?

o je i za očekivati da raste i cijena proizvoda,ako raste cijena sirovina...pogledajte pekare,u zagrebu je jedna pišljiva krofna 5 kuna!!! a od kile žita on napravi bar 10 krafni.. raste cijena mlijeka u trgovinama,a našim stočarima cijena ista

Ma gdje si cuo da je zajamceno 2kn?Pa sa 2kn +pdv bi mozda bio i zadovoljan.
Ali trebamo traziti 3kn pa koliko nam daju onda a ne ici sa prijedlogom da nam daju 2 kn jer onda bi nam dali manje za psenicu.
Svih proteklih godina gledam kako nam uzimaju proizvod zadzabe-a slusam pojednine seljake kako su zadovoljni sa urodom i cijenom od 90lipa ....
Neznam ja kako su ljudi mogli biti zadovoljni sa tom cijenomm...
Ocito neznaju racunat.

- 22:47 - Komentari (0) - Isprintaj - #

TRETIRANJE KUKURUZA HERBICIDIMA NAKON NICANJA KUKURUZA I KOROVA

Tretiranje herbicidima poslije sjetve, a prije nicanja kukuruza još uvijek je prevladavajući način zaštite kukuruza od korova u Hrvatskoj. Zaštita kukuruza nakon nicanja kukuruza i korova smatra se rezervom u slučaju da ne uspije tretiranje poslije sjetve, a prije nicanja kukuruza. No u zadnje vrijeme, a nakon otkrića sulfonilurea herbicida, sve se više širi primjena herbicida nakon nicanja korova i kukuruza. Mnoge činjenice doprinjele su tome. Dugogodišnjim korištenjem zemljišnih herbicida potiskivani su bili širokolisni korovi, a u isto vrijeme travnati (sirak, pirika), pa zatim višegodišnji širokolisni korovi (osjak, slak) su dobili više prostora. Pojavili su se i neki novi korovi kao abutilon, ambrozija, čičak.
PRIMJENA HERBICIDA NAKON NICANJA KUKURUZA I KOROVA
Primjena herbicida nakon nicanja kukuruza i korova je nova tehnika kontrole korova koja omogućuje suzbijanje svih korova nakon nicanja bez primjene herbicida nakon sjetve, a prije nicanja kukuruza i korova. Nakon što se posije kukuruz čeka se da izniknu korovi i kukuruz i onda se ide u tretiranje strogo pazeći da se poštuje razvojna faza kukuruza jer ako se tretiranje vrši nakon faze do koje je dopušteno tretirati može doći do oštećenja usjeva kukuruza.
PREDNOSTI OVOG NAČINA KONTROLE KOROVA
Istraživanja, ali i iskustvo farmera pokazali su da na ovaj način mogu biti kontrolirani svi korovi, mnoge korove je lakše suzbijati nakon nicanja, a sulfonilurea herbicidi kontroliraju "nove" korove (divlji sirak, abutilon, ambrozija, čičak). Ovi preparati su skuplji nego zemljišni herbicidi, ali u mnogo slučajeva oni su u stvari jeftiniji. O čemu se zapravo radi? Ako se koriste zemljišni herbicidi i ako je proljeće suho oni neće dobro djelovati jer za djelovanje im je potrebna vlaga. U tom slučaju treba ići u korekciju sa herbicidima koji djeluju preko lista i koriste se nakon nicanja kukuruza i korova te se u stvari herbicid kupuje dva puta i takav tretman je skuplji nego ako se odmah odluči za primjenu herbicida koji se koristi nakon nicanja kukuruza i korova. Pioneer u prodaji ima tri herbicida za primjenu poslije nicanja kukuruza i korova, Tarot, Grid i Harmony.

- 22:46 - Komentari (0) - Isprintaj - #

Preša za uljarice - biodizel


Preše za suncokret, uljanu repicu, sjeme sesama, sjeme pamuka, kikiriki i sl. Proizvodite svoj biodizel.Lako puštanje u pogon, jednostavne za uporabu, mala potrošnja snage, lagano održavanje, pouzdane u radu, a prije svega povoljne po cijeni.Primjena u mješaonama i tvornicama stočne hrane za prešanje uljarica a u svrhu dobivanja industrijskog ulja i pogače za daljnu uporabu, kao i za mala postrojenja za proizvodnju biodiezel-a. Uz prethodno toastiranje i predprešanje, moguće povećanje kapaciteta kao i prešanja soje. Osnovna primjena za suncokret, uljanu repicu, sjeme sesama, sjeme pamuka, kikiriki i sl.Osnovne karakteristike preše za uljarice:Duljina 1650mm x širina 700mm x visina 1280mm.Težina cca 600 kgMotor 7,5 kW Kapaciteti i iskorištenje ;Uljana repica 180- 200 kg/h iskorištenje 31-36 %Suncokret 160 - 180 kg/h iskorištenje cca 32 %Tostirana soja cca 100 kg/h Preostalo ulje u pogači 6 - 7 %Cijena sa motorom 32.000 kn + PDVZa detaljne informacije obratite nam telefonom ili email porukom.
Mala preša za uljarce:
Kapacitet 40-50 kg/h, za uljanu repicu i suncokret.
Motor 2,2 - 3 kW.
Cijena 13.200 kn bez motora + PDV.



- 22:44 - Komentari (2) - Isprintaj - #

sve što o uljanoj repici treba znati?

U HRVATSKOJ SE SLIJEDEĆE GODINE MOŽE OČEKIVATI ZNATNO UZAVRELIJA SJETVA ULJANE REPICE
Nakon dugo vremena iščekivanja Pioneer je bacio rukavicu izazova ostalim proizvođačima uljane repice

Tipičan novi hibrid visokog potencijala rodnosti i visokog sadržaja ulja (oko 45%). Zbog niskog sadržaja glukozi-nolata (12 - 13 umol/g) uljane pogače pogodne su za ishranu stoke. Pogodan je za sjetvu na svim tipovima tla. Daje stabilan prinos u različitim okolišima. Ima jaku stabljiku i jak korijen. Najbolje rezultate daje u sklopu 35 -50 biljaka/m2.
U pokusima „Povjerenstva za registraciju“ u dosadašnje tri godine ispitivanja hibrid PR46VV09 dao je sljedeće rezultate (kg/ha).
Sorta/hibrid 2004/05 2005/06 2006/07
Standard 1 2890 3542 3542
Standard 2 3163 3748 3748
Standard 3 -- -- 4540
PR46W09 3482 4617 5731

Pioneer je krenuo s uljanom repicom u Europi 2002 godine u Francuskoj. Ubrzo i Velikoj Britaniji, Sloveniji. Prije tri godine s osam hibrida kreće se u Češkoj i Slovačkoj. Prošle godine je više od 200 tisuća hektara u istočnoj Europi zasijano upravo Pioneer uljanom repicom. Ove godine je više od 10 hibrida u postupcima priznavanja u zemljama istočne Europe. Maximus polupatuljasti hibridi siju se na više od 100 tisuća hektara u istočnoj Europi. Ove godine počinje i program oplemenjivanja uljane repice u Mađarskoj i Slovačkoj. PR46W09 je ozimi hirbid nove generacije konvencionalnih hibrida. Tipičan je novi hibrid visokog potencijala rodnosti i visokog sadržaja ulja (oko 45 posto) s malim rizikom od polijeganja. Visina biljke je od 155 do 165 cm, a sadržaj glukozinata je vrlo nizak (11-12mikro mol/g) pa su stoga i uljane pogače pogodne za hranidbu stoke. Otpornost na phomu i cylindrosporium je vrlo dobra. Pogodan je za sjetvu na svim tipovima tala. Daje stabilan prinos u različitim okolišima, ima jaku stabljiku i jak korijen. Preporučena gustoća sjetve je 35 do 35 biljaka po četvornom metru.
Zašto preferirati hibride repice u odnosu na sorte ove uljarice? U stresnim uvjetima hibridi uljane repice zbog efekta heterozisa i hibridnog vigora daju bolje rezultate od sorti uljane repice. Hibridni vigor znači jak korjenov sistem, poboljšanu otpornsot na prezimljavanje, te bolju prilgaodbu raznim okolišnim uvjetima ka npr. Reducirana obrada tla. I zašto još? U Pioneeru ističu da je i veći prinos od 5 do 10 posto. Heterozis efekt pozitivno utječe na vitalnost i rani porast. Bolja je stabilnost prinosa u raznim zemljišnim i klimatskim uvjetima. Mogučnost sjetve na kraju agrotehičkih rokova zagvaljujući brozom jesenskom razvoju u rani mfazama rasta i razvoja. Intenzivno grananje omogućava uspostavu optimalne gustoće sklopa i dobru pokrivenost tla čak i kod nižih sjetvenih normi. Više je komuški po biljci i više zrna po komuški daju višu sigurnost prinosa i visok potencijal prinosa. Imaju hibridi i veću otpornost na sušu i visoke temperature. Učinkovitije je usvajanje hranjiva, posebice dušika. I na kraju, što ističu stručnjaci Pioneera, radi se o vrlo dobroj ozimosti. Odnosno, jak korjenov sustav i dobro razvijen hipokotil, daje dobar razavoj prije ulaska u zimu.

Do 2020 godine jedna petina energije iz prirodnih obnovljivih izvora

Sve članice Europske unije obvezale su se da će do 2020. godine proizvesti oko jedne petine ukupno potrebne energije iz prirodnih, obnovljivih izvora energije. Poljoprivredne kulture kao što su suncokret, kukuruz, uljana repica, šećerna trska itd. sve više dobivaju na značaju jer su postale vrlo važne kulture, ne samo za proizvodnju hrane nego odnedavno i za proizvodnju energije. U Europskoj uniji, zbog klimatskih prilika, najvažniju ulogu u proizvodnji biogoriva zauzima uljana repica iz koje se proizvodi biodiesel

U Hrvatskoj se uljana repica danas sije na svega nekoliko tisuća hektara, no u budućnosti to će se sigurno promijeniti. Biogorivo postaje sve značajnija strateška sirovina, a neovisnost o energiji sve brže rastuća potreba svake zemlje. Stoga, za očekivati je da će se i površine pod uljanom repicom u bliskoj budućnosti u Hrvatskoj povećati i da će uljana repica postati važna sirovina za proizvodnju biodiesela. Biodiesel je čisto ekološko gorivo koje ne sadrži sumpor, olovo i druge štetne tvari koje su glavni uzročnici zagađenja okoliša. U ispušnim plinovima biodiesela nema čađi, benzola i toluola te on predstavlja idealnu zamjenu za konvencionalna fosilna goriva. Također, kao nusproizvod u proizvodnji biodiesela iz uljane repice dobiva se repičina pogača koja je kvalitetan izvor hrane za stoku jer sadrži oko 33% surovih bjelančevina. Prepoznajući važnost uljane repice i biodiesela, Pioneer je u svoj program prodaje u Hrvatskoj uveo i uljanu repicu. U 2008. godini očekujemo registraciju i prodaju hibrida PR46VV09, a u procesu registracije imamo još 8 novih hibrida kojima se komuška u žetvi manje otvara nego kod sadašnjih sorti i koji daju i do jednu t/ha viši prinos od sorti uljane repice koje se trenutno uzgajaju.

OSJEČANI ODUSTAJU OD PROIZVODNJE BIODIZELA IZ ULJANE REPICE
Čepinska Uljara privremeno odustaje od gradnje pogona za proizvodnju biodizela, motornog goriva koje se dobiva iz ulja uljane repice, čija je planirana godišnja proizvodnja trebala biti 60.000 tona, a za što je bilo predviđeno ugovarati proizvodnju uljane repice na čak 45.000 hektara poljoprivrednih površina. Gradnja pogona trebala je početi još jesenas, međutim zbog nestabilne situacije s cijenama poljoprivrednih kultura i goriva na svjetskom tržištu, projekt je, napominje Stjepan Komar, predsjednik Uprave IPK Tvornice ulja Čepin d.d., na čekanju.
Komar podsjeća kako je ideja o gradnji pogona za proizvodnju biodizela nastala kada je cijena sirovina bila koliko-toliko stabilna, a biodizela proizvedenog iz ulja uljane repice oko 3,80 kuna za litru, a dizela između 6 i 7,5 kuna za litru. Međutim, sada je situacija, dodaje, drastično različita i jedna litra D2 stoji 9,20 kuna, a sirovog ulja uljane repice 7,30 kuna za kilogram.
Proizvodnja biodizela neisplativa
- Trenutačno proizvodnja biodizela nije isplativa. Prema našim informacijama, čak su se neke tvornice u svijetu zatvorile. Sada je teško reći kada ćemo nastaviti provođenje projekta. Smatramo da ne treba žuriti i ulagati značajna sredstva uzalud. Valja pričekati da se cijena nafte i ostalih goriva stabilizira, a, isto tako, da se i razriješe neke etičke dvojbe na svjetskoj razini vezano uz pitanje - proizvoditi li hranu ili gorivo - kaže Komar.
Ukupna vrijednost pogona za proizvodnju biodizela u Čepinu, u sklopu IPK Tvornice ulja Čepin, trebala je iznositi 53 milijuna eura. Nakon završetka cjelokupne investicije, trebalo je biti otvoreno novih 60 radnih mjesta, a planirano je i da bi u prvoj polovini 2009. godine posao neizravno našlo i oko 2.000 kooperanata - proizvođača uljane repice.
Hrvatska trenutačno ima dva pogona za proizvodnju biodizela koja su u funkciji. Međutim, proizvedene količine uljane repice i biodizela su zanemarive, a kao buduća članica Europske unije trebala bi do 2010. trošiti 157.000 tona biodizela u ukupnoj potrošnji goriva. Naime, trenutačno se ukupna proizvodnja biodizela kreće samo 28.000 tona. Međutim, od toga se samo neznatne količine troše u Hrvatskoj. Prvi sagrađeni pogon za proizvodnju biodizela Modibit u Ozlju, navodno, na godinu proizvodi oko 25.000 tona biodizela uglavnom za izvoz, a samo manji dio za ZET-ove autobuse u Zagrebu. Drugi pogon koji je sagrađen je Vitrex iz Virovitice, u kojem se, navodno, proizvodi oko 5.000 tona biodizela godišnje. U gradnji je i pogon u Vukovaru tvrtke Europa Mill, kapaciteta 35.000 tona biodizela godišnje, a u planu je bila i gradnja tvornice Ingra Slavonski Brod, kapaciteta proizovdnje 150.000 tona godišnje.
Pod uljanom repicom samo 15.000 ha
U Hrvatskoj se o proizvodnji biodizela iz uljane repice, ističe dr.sc. Tajana Krička, izvanredni profesor na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu koja je bila na čelu radne skupine koja je imala zadaću definirati plan i pripremiti sve aktivnosti za provedbu nacionalnog projekta za proizvodnju biodizela, počelo razmišljati još prije gotovo deset godina, odnosno 1999. godine. Međutim, do sada je u praksi vrlo malo toga učinjeno.
Projekt biodizela, podsjetimo, nakon što ga je 2000. godine usvojila Vlada RH i imenovala Povjerenstvo za uvođenje biodizelskog goriva u Republiku Hrvatsku 2001. godine, nekoliko je godina stajao po nečijim ladicama u Ministarstvu poljoprivrede da bi se 2005. godine donijela Uredbu o proizvodnji biogoriva dok bi Zakon o proizvodnji biogoriva trebao biti donesen ove, a na snagu bi trebao stupiti 2009. godine. Za sve to vrijeme gotovo je cijela Europa uspjela razviti i proizvodnju i tržište uljanom repicom, čije žetve budu unaprijed prodane, dok Hrvatska koja, prema nekim procjenama, ima oko 250.000 hektara poljoprivrednog zemljišta koje nitko ne obrađuje, uljanu repicu proizvodi na samo 15.000 hektara, a za potrebe proizvodnje jestivog ulja, uljanu repicu u najvećim količinama uvozi. - Za sve te godine nije se vezano uz proizvodnju biogoriva u EU ništa promijenilo, osim što je 2006. uveo drugu generaciju biogoriva, odnosno odluku da se ona proizvode iz svega onoga što je ostatak iz primarne proizvodnje - slame, trava, sijena i slično, dok se prva generacija odnosila na proizvodnju biogoriva iz zrna sjemenki uljane repice, kukuruza, šećerne repe - kaže dr. Krička, te dodaje kako EU nije ništa ukinuo, kako neki smatraju, nego se samo preorijentirao na druge sirovine.
Dr. Krička napominje kako nacionalni projekt za proizvodnju biodizela za sada u praksi nije uspio, jer se njemu pristupilo megalomanski, a ne, kako se predlagalo, da se to radi sustavno s manjim pogonima koji bi trebali ponajprije pokriti potrebe za biodizelom na regionalnoj razini, a tek potom ići na velike količine.
- Naravno da se prije toga trebalo osigurati dovoljno sirovine. Naime, vrlo se malo, odnosno gotovo ništa nije učinilo u vezi s povećanjem proizvodnje poljoprivrednih kultura. Hrvatska je, naime, nekad proizvodila uljarice na više od 100.000 ha, a danas se proizvodnja kreće na oko 15.000 ha. Dokle god Hrvatska od ukupnih obradivih površina ne obrađuje čak 49,2 posto površina i ima niske prinose poljoprivrednih kultura, mi o takvim i sličnim projektima ne možemo ni razmišljati - kaže Krička te zaključuje da je osiguranje sirovine osnovni preduvjet za proizvodnju biogoriva. Dr. Krička ujedno napominje kako Hrvatska, kao jedna od rijetkih zemalja, ima dovoljno površina i za priozvodnju hrane i goriva.
Trenutačno je u trendu proizvodnja bioplina
Trenutačno kod potencijalnih investitora vlada interes za gradnju postrojenja za proizvodnju bioplina. Za sada ih ima već pet ili šest zainteresiranih, između ostalog i na području Slavonije, kaže dr. Krička. Za proizvodnju bioplina se smatra da je jedno od najboljih rješenja zbrinjavanja otpada organskog podrijetla koji nastaje u stočarstvu i peradarstvu (gnoj), posebice kod velikih uzgajivača. U bioplinskim postrojenjima takav bi se otpad razgradio vrlo brzo, učinkovito i profitabilno jer je završni produkt biorazgradnje bioplin metan, koji se koristi kao gorivo za proizvodnju električne energije i kao energent za daljnju uporabu, uz dodatne višestruke koristi.
www.glas-slavonije.hr

Autor: Zdenko Pađan / rwa AGRO
Povećana potrošnja bio goriva direktno je utjecala na proizvodnju uljane repice za bio diesel, što se moglo osjetiti na znatnom povećanju proizvodnih površina u Hrvatskoj. Procjena je da je u 2006 zasijano ca 17.000 ha, od čega je učešće naših sorata 35% . Već tradicionalno uvodimo najuspješnije europske sorte na naše tržište, pa smo i za ovu godinu pripremili novi hibrid VECTRA. Kao i uvjek do sada pripremili smo visokokvalitetno sjeme tretirano fungicidom i insekticidom u postupku inkrustracije, pakirano po 10 kg. EXPRESSVeć sedam godina prisutna na tržištu, ali još uvijek ima vodeće mjesto kao najranija sorta na tržištu. Koristi se za proizvodnju kvalitetnog ulja i biodizela.· vrlo rana sorta· za kasne i optimalne sjetvene rokove· preporučeni sklop u žetvi 50-60 biljaka/m2· odlične otpornosti na zimu i polijeganje· odlične tolerantnosti na Sclerotiniju, vrlo dobre na Verticillium i dobre na Phomu· iznimno visok sadržaj ulja· standardno visoki prinosi OASESrednje rana linijska sorta. Iznimno visok prinos sjemena i najveći sadržaj ulja svrstavaju Oase ispred mnogih hibrida.· srednje rana sorta· za rane i optimalne sjetvene rokove· preporučeni sklop u žetvi 45-55 biljaka/m2· odlične otpornosti na zimu i polijeganje· vrlo dobre tolerantnosti na Sclerotiniju, Verticillium i Phomu· sorta s najvećim sadržajem ulja (izvor: www.rapol.de)· iznimno visok prinos sjemenaVECTRA00 HIBRID bez eruca kiselina i sa vrlo niskim sadržajem glukozinolata. · srednje rani hibrid· za optimalne i kasnije sjetvene rokove· preporučeni sklop 35-45 biljaka / m2 u žetvi· ranog i vrlo snažnog proljetnog porasta· dobre otpornosti na bolesti· vrlo snažne i robusne stabljike sa velikim brojem komuški· vrlo visokog potencijala prinosa NOVE 00 SORTE OZIME ULJANE REPICE ZA 2008SW GOSPELSANSIBARSISKA

ŽELJKO ĐEREK – HNS I LARIX D.O.O. MIKANOVCI
HNS-ovci su pozvali su vlast da promijeni politiku prema uzgoju uljane repice kao najbolje sirovine za proizvodnju biodizela jer će za samo nekoliko godina i Hrvatska morati proizvoditi znatan dio biodizela u ukupnoj proizvodnji goriva. Na to se Hrvatska, ukazali su, obvezala i ugovorima s EU. Svoje stavove HNS-ovci su konkretizirali prijedlogom mjera za povećanje sjetvenih površina pod uljanom repicom uz državnu subvenciju. "Poticaj za repicu iznosi 2250 kuna po hektru, ali on nikada do sada nije isplaćen u cjelosti. Prošle godine isplaćeno je samo 1650 kuna. Prvo, poticaj treba isplatiti do kraja", ukazao je Željko Đerek, član središnjega Interesnog odbora za poljoprivredu i potpredsjednik HNS-a Vukovarske županije te nastavio: "Standard vlage prilikom vršidbe uljane repice u Hrvatskoj razlikuje se od onoga u EU. I dok EU sugerira vršidbu repice pri vlažnosti od 12 do 15 posto, nakon čega odlazi na sušenje, u Hrvatskoj je standard 7 posto što je izuzetno teško postići na poljima. I u nas se ide na sušenje, ali su troškovi izuzetno veliki, čak triput skuplji negoli za pšenicu. Predlažemo stoga da se ona vrši vlažnija, a troškovi se djelomično subvencioniraju. Smatramo kako bi se tada povećao i njezin prinos koji se u Hrvatskoj kreće oko 2, a u EU oko 4 tone po hektru". HNS-ovcima zbog toga i nije čudno što se broj površina zasijanih uljanom repicom u Hrvatskoj smanjuje, a većina proizvoda izvozi u inozemstvo. Prema njihovim podacima, s nekadašnjih 145.000 hektara površina uljana repica je u posljednjih 20 godina "pala" na svega 4500 hektara. U svojem prijedlogu mjera, HNS nudi i rješenje Ministarstvu gospodarstva prema kojemu bi trebali smanjiti trošarine na gorivo proizvedeno iz biodizela kako bi ono postalo konkuretno, a taj novac da se isplati proizvođačima uljane repice.

I SYNGENTA IMA SVOJE HIBRIDE I JAKE ADUTE
Norma sjetve za syngentine hibride repice je 3,5 – 4,5 kilograma zrna po hektaru, a sklop u žetvi 35 – 45 biljaka po četvornom metru. U guščim sklopovima od preporučenih neiskorištava se puni potencijal rodnosti koji nose bočne grane a biljke su sklonije polijeganju.
NK royal hibrid
Rani hibrid – nižeg rasta i otporan na bolesti i polijeganje. Potencijal prinosa je odličan. U rangu je s kasnijim hibridima. Tolerantniji je od ostalih na kisela tla.
NK toccata hibrid
To je srednje rani i srednje visoki hibrid. Rkstra visoki prirodi zrna i ulja i ima jednakomjerno dozrijevanje. Sdnažan korijenov sustav je velika prednost, ekstra žilava biljaka i nema polijeganja. Krasi ga odlična otpornost na sušu i laka tla, a odlično prezimljava i ima visoku toleranciju na stres. Povečana mu je otpornost na bolesti, posebice Phomu. Pakiranja su od 1500 mk dostatna su za tri hektara.


SJEMENARNA S NJEMAČKIM, ENGLESKIM I DANSKIM SORTAMA
Artus
Visoko prinosni hibrid tvrtke Lembke.npz. Odlikuje se niskim sadržajem glukozinolata 13mmol g i eruka kiselina (0,1 posto) Jak korijenov sistem presudan je kod stabilnosti na lošijim tlima i kasnijim rokovima sjetve. Izuzetno otporan na izmrzavanje, a posjeduje i odličnu otpornost na bolesti (phoma, cylindrosporion). Stabilan je kod visokoih prinosa, a zbog brzog početnog porasta usporava rast i razvoj korova. Visoki potencijal prinosa ulja. Sklop je 50 do 70 biljaka na četvorni metar.
Viking
Linijska sorta ozime uljane repice tvrtke Lembke.npz vrlo je dobre otpornosti na phomu. Rani početni porast usporava razvoj korova. Potencijal uroda je vrlo visok, kao i potencijal ulja. Nizak je sadržaj glukozinolata (14 mmol/g) i eruka kiselina (0,1 posto). Kratka je dužina vegetacije. Visoke je otpornosti na zimu. Odlično podnosi srednja i loša tla. Vrlo snažna je i vitalna biljka. Sklop je 70 do 90 biljaka po četvornom metru
Honk
U našoj zemlji je veoma čista a kreirana je u Nizozemskoj (Groenbroeck-Zaoden). Visok i stabilan prinos ima u različitim uvjetima. Ima visoki sadržaj ulja i nizak do srednji sadržaj glukozinolata. Ima neznatu osjetljivost na bolesti. Ali je zato tolerantna na sušu. Velika masa, 1000 sjemenki a optimalni rok sjetve rani. Norma sjetve 70-90 klijavih sjemenki na četvornom metru (4-5 kilograma po hektaru ovisno o masi tisuću sjemenki.
Navajo
Kod nas je ova niska sorta od 2002 godine. Ta ozima sorta kreirana je CPB TWY FORD (Engleska). Visok do vrlo visok prinos sjemena. Ima visoki sadržaj ulja u sjemenu, a nizak i stabilan sadržaj glukozinolata i otporna je na polijeganje. Neznatno je osjetljiva na bolest alterniju, phomu. Ima visoku sposobnost regeneracije u proljeće. Norma sjetve je 70 do 90 klijavih sjemenki na kvadratni metar. (4,95 kg po ha ovisno o masi 1000 sjemenki)
Mohican
Engleska linijska sorta ozime repice. Ima visok sadržaj ulja i to je vodeča sorta u prinosu ulja. Izuzetne je otpornosti na izmrzavanje i odlične otpornosti na bolesti, srednje kasne zriobe.Također se sije 70 do 80 klijavih sjemenki (3,5 – 4 kg/ha ovisno o masi 1000 zrna)
Aviso
Linijska sorta ozime uljane repice tvrkte Danisco seed. Visoki je i stabilan prinos sjemena i visok sadržaj ulja i odlične otpornosti na bolesti. Niskog je rasta. Norma sjetva je 70 – 90 sjemenki.

ELVIS tvrtke Euralis - kralj među hibridima uljane repice
ozimi hibrid visokog prinosa i otpornosti na sušu

KARAKTERISTIKE: ovaj hibrid ima dobar rani porast biljke, razvija snažan korijen i stabljiku što ga čini otpornim na sušu i polijeganje. Po zriobi je rani hibrid.
OTPORNOST NA BOLESTI: vrlo dobra do dobra otpornost na glavne bolesti uljane repice
KVALITETA: sadržaj ulja visok do vrlo visok
POTENCIJAL PRINOSA: 4 t/ha
SJETVA: od 01/09 do 10/09, 500.000 zrna/ha (cca 3 kg/ha)
PREDNOSTI ELVISA:
· daje 800 kg/ha više prinosa u odnosu na standardnu sortu (200 €/ha više)
· daje 400 kg/ha više prinosa u odnosu na najbolji hibrid (100 €/ha više)
· stabilan je na svakoj lokaciji
· odličan u lošijim uvjetima (daje 700-1500 kg/ha više od klasičnih sorti)
ŠTO KAŽU UTROŠKU RADA U ULJANOJ REPIC U RASPRAVI NEKI OD PROIZVOĐAČA
- Bavim se izradom diplomskog rada na temu proizvodnje biodizela iz uljane repice. Radim izračun rentabilnosti ulaganja ua proizvodnju kapaciteta 10 000 t biodiezal godisnje, s tim da je nositelj proizvodnje poljoprivredna zadruga (sve to je fiktivno i na raspolazem stvarnim podacima vec radim analizu kako bi se zakljucilo je li i koliko je isplativo takvo ulaganje).
- Dakle, povrsina na kojoj bih uzgajala uljanu repicu je 10 000 ha, a podatak koji mi je potreban je koliki bi bili troskovi radnika po hektaru za proizvodnju sjemena uljane repice. Buduci da se radi o diplomskom, a ne magistraskom ili doktorskom radu, nije potrebno ulaziti previse u detalje vec barem otprilike staviti cifru kostanja. Raspolazem podacima iz 2003. godine gdje nije navedeno sto sve ulazi u troskove radnika, ali je navdeno da oni iznose:
- za povrsinu od 500 ha - 196, 67 kn/ha
- za povrsinu od 2000 ha - 186,84 kn/ha
- za povrsinu od 5000 ha - 173,07 kn/ha!
Meni, dakle, treba kolika bi otprilike ta cifra bila za 2007. i za povrsinu od 10 000 ha!
- Iz navedenih primjera vidi se da cijena rada radnika opada s povećanjem površina.Upotrijebi malo matematiku pa izračunaj koeficijent pada cijene radnika s povećanjem površina.imaš podatke za 2000,5000 ha pa je lako izračunati za 10000.Pošto su to podaci za 2003.god.iznos će trebati korigirati rastom plaća od 2003 do danas.Za rast plaća postoji vjerojatno podatak u zavodu za statistiku. Ovako otprilike cijena rada po hektaru uljane repice kreće se između 150 i 175kn/ha.
- To mi se čine prevelike cifre s obzirom koliko se placaju radnici u poljoprivredi.koliko bi to zapravo trebalo biti radnih sati po ha godišnje?recimo da je 150 kn/ha a cijena radnika po satu u poljoprivredi je npr 15 kn/h to bi znacilo da se u repici ima 10h rada po ha godišnje sto mi se cini malo previse s obzirom na navedene površine(strojevi veceg ucinka)
- oranje 1,5h
- priprema s sjetvom(1 prohod) 1,5 h
- prskanje 3 puta 1h
- prihrane 2 puta 1h
- žetva 1h
- transport 1h
ukupno je to 7h/ha
cijena 15kn/h je neto cijena dodaj mirovinsko,zdravstveno jer ne može sve poslove obavljati sez. radna snaga.realno je da cijena rada po hektaru bude 150kn i više.
- Nemožeš točno odrediti cijenu rada iz slijedečih razloga. Tvoja tvrtka organizira proizvodnju na 10000 ha ali kooperant A ima JD 200 ks sa plugom 4brazde rotobranu 3,5m u agregatu sa sijačicom vučenu prskalicu 1500 l kombajn sa hederom 4m nove generacije i table od 50 ha. Kooperant B ima IMT 5136 sa plugom 3 brazde tanjurače isjetvospremač prskalicu 600 l i plača uslugu žetve i sve to na 20 parcela od 0,5-3 ha iako imaju istu površinu cjena rada nemože biti nikako ista čak ni približna. Jedina solucija je da zadruga sama sve obrađuje, dakle svih 10000ha, sa istom mehanizacijom onda se može dobiti približna cijena. Glavna fora je da nađeš radnika koji će raditi za minimalac i u tom slučaju sve kalkulacije prolaze.

ULJANU REPICU NAPADA VELIKI BROJ EKONOMSKI ZNAČAJNIH ŠTETNIKA
Uljanu repicu napada velik broj ekonomski značajnih štetnika koji se mogu podijeliti na jesenske i proljetne. Stoga je potrebno neprekidno pratiti usjeve kako bi se na vrijeme uočila pojava štetnika i provelo suzbijanje. Najvažniji od svih svakako je repičin sjajnik koji čini štete u proljeće izgrizanjem pupova repice. Pregledom usjeva repice uočen je jak napad sjajnika (ponegdje i više od 10 sjajnika po terminalnom cvatu). Uljana repica kad se nalazi u fazi D1 i D2 što znači da već 1 sjajnik po terminalnom cvatu čini velike štete i potrebno je primjeniti insekticidni pripravak. Osim sjajnika, uočena je i pojava proljetnih repičinih pipa (male i velike repičine pipe, repičine pipe komušarice) čije ličinke u posljednje vrijeme čine sve značajnije štete bušenjem hodnika u stabljici, peteljkama i žilama listova uljane repice. Primjenom insekticida protiv sjajnika (pogotovo u ranim rokovima primjene) suzbijaju se dijelom i repičine pipe. Praćenje štetnika uljane repice moguće je postavljanjem žutih lovnih posuda u usjeve repice.
REPIČIN SJAJNIK- NAJVAŽNIJI ŠTETNIK ULJANE REPICE
Repičin sjajnik (Meligethes aeneus) može uzrokovati smanjenje prinosa i za više od 50%. To je kornjaš dug 2-2,5 mm, tamne boje i metalna sjaja. Ličinka je žućkastobijela, veličine do 4mm. Prezime odrasli insekti u tlu, a aktiviraju se ovisno o temperaturi – čim temperatura tla poraste na 8°C, a zraka preko 12°C. U početku ih možemo zapaziti na cvjetovima maslačka i drugih procvalih korova, no ubrzo prelaze na cvjetne pupove uljane repice. Oštećuju pupove dok su potpuno zatvoreni u zbijenom cvatu pokrivenom lišćem. Hrane se pupovima, buše ih i izgrizaju iznutra. Takvi pupovi ne cvatu. Kad se pupovi otvore, štete prestaju jer se sjajnik sada može nesmetano hraniti peludom. Sjajnik odlaže jaja u pupove unutar kojih se razvija ličinka. Razvijene ličinke kukulje se u tlu. Iz kukuljica krajem svibnja i u lipnju izlaze mladi sjajnici koji više ne čine značajne štete. U kolovozu odlaze u tlo na prezimljenje. Što je raniji napad sjajnika, šteta je veća. Posebno ako u vrijeme pojave cvjetnih pupova zahladi. Dolazi do usporavanja otvaranja cvjetova, a sjajnik se i dalje hrani pupovima. Pragovi odluke o suzbijanju sjajnika ovise o fazi razvoja pupa. U stadiju početka cvatnje treba prestati s primjenom insekticida jer opada štetnost sjajnika, a počinje i dolet pčela na uljanu repicu. Uglavnom je dovoljno jedno prskanje insekticidima, no u slučaju ranog napada sjajnika (faza D1) i produžene cvatnje, može biti potrebno i drugo tretiranje (nakon desetak dana). Od insekticidnih pripravaka mogu se koristiti svi koji za tu namjenu imaju dozvolu: Zolone, Reldan 40 EC, Chromorel D, Fastac 10 SC, Direkt 10 SC, Decis 1,25 EC, Karate, King. Za suzbijanje najviše se koriste insekticidni pripravci na osnovi piretroida ili njihovih kombinacija. Nema sistemičnih insekticida za suzbijanje sjajnika. Nešto produženo djelovanje imaju Chromorel-D, Pirel-D, Reldan 40 EC, Zolone liquide.


PUŽEVI NAPADAJU
Listopad 2007.
Ove godine na usjevima uljane repice na području Brodsko-posavske županije primjećene su značajne štete uzrokovane napadom puževa. Suzbijanje puževa moguće je primjenom različitih mjera zaštite bilja (kemijske, biološke, primjena fizičkih barijera i sl.). Pročitajte prilog.

JESENSKI ŠTETNICI ULJANE REPICE
Uljanu repicu napada veći broj štetnika koji se mogu podijeliti na jesenske i proljetne. U jesen repicu napadaju kupusni buhači, repičin crvenoglavi buhač, repičina osa listarica, puževi, lisne uši. Pročitajte prilog o jesenskim štetnicima.


ŠTO NUDI BAYER CROP SCIENCE U BORBI PROTIV BOLESTI I ŠTETNIKA
Kada se repica nalazi se u fazi pune cvatnje kad je i najbolje vrijeme za tretiranje protiv najznačajnijih bolesti: koncentrična pjegavost lista (Alternaria spp.), bijela trulež (Sclerotinia sclerotiorum) i siva plijesan (Botrytis cinerea).
Za uspješno suzbijanje bolesti uljane repice tvrtka Bayer CropScience nudi Vam provjerene proizvode: Folicur EW 250 1- 1,5 L/ha ili Kidan 2 -3 L/ha.

U kontaktu sa pčelarima može se istovremeno, ako je potrebno provesti i zaštita sa insekticidima.

Glavnu štetu u uljanoj repici radi populacija repićinog sjajnika i/ili male repićine pipe. U borbi protiv ovih štetnika tvrtka Bayer nudi dva provjerena i pouzdana piretroida: Decis 2,5 EC ili Betha Baythroid 0,5 lit./ha


- 22:43 - Komentari (0) - Isprintaj - #

08.06.2008., nedjelja

U Kotoribi bačena rukavica

Nn: PIONEER OVE GODINE PREDSTAVIO SVOJU ULJANU REPICU I DAO DO ZNANJA ZAŠTO HIBRID, A NE SORTE
N: U Kotoribi bačena rukavica
Pn: U pokusima „Povjerenstva za registraciju“ u dosadašnje tri godine ispitivanja hibrid PR46VV09 dao je odlične rezultate. Po hektaru je davao 3482 kg 2005.godine, 4617 kg slijedeće godine, a prošle sezone čak 5731 kg. Uspoređeno sa standardnim sortama to je za oko tisuću kilograma više
U 2008. godini očekujemo registraciju i prodaju hibrida PR46VV09, a u procesu registracije imamo još 8 novih hibrida kojima se komuška u žetvi manje otvara nego kod sadašnjih sorti i koji daju i do jednu t/ha viši prinos od sorti uljane repice koje se trenutno uzgajaju. Tipičan novi hibrid visokog potencijala rodnosti i visokog sadržaja ulja (oko 45%). Zbog niskog sadržaja glukozi-nolata (12 - 13 umol/g) uljane pogače pogodne su za ishranu stoke. Pogodan je za sjetvu na svim tipovima tla. Daje stabilan prinos u različitim okolišima. Ima jaku stabljiku i jak korijen. Najbolje rezultate daje u sklopu 35 -50 biljaka/m2, ističu u Pioneeru.
U pokusima „Povjerenstva za registraciju“ u dosadašnje tri godine ispitivanja hibrid PR46VV09 dao je odlične rezultate. Po hektaru je davao 3482 kg 2005.godine, 4617 kg slijedeće godine, a prošle sezone čak 5731 kg. Uspoređeno sa standardnim sortama to je za oko tisuću kilograma više.
Pioneer je krenuo s uljanom repicom u Europi 2002 godine u Francuskoj. Ubrzo i Velikoj Britaniji, Sloveniji. Prije tri godine s osam hibrida kreće se u Češkoj i Slovačkoj. Prošle godine je više od 200 tisuća hektara u istočnoj Europi zasijano upravo Pioneer uljanom repicom. Ove godine je više od 10 hibrida u postupcima priznavanja u zemljama istočne Europe. Maximus polupatuljasti hibridi siju se na više od 100 tisuća hektara u istočnoj Europi. Ove godine počinje i program oplemenjivanja uljane repice u Mađarskoj i Slovačkoj. PR46W09 je ozimi hirbid nove generacije konvencionalnih hibrida. Tipičan je novi hibrid visokog potencijala rodnosti i visokog sadržaja ulja (oko 45 posto) s malim rizikom od polijeganja. Visina biljke je od 155 do 165 cm, a sadržaj glukozinata je vrlo nizak (11-12mikro mol/g) pa su stoga i uljane pogače pogodne za hranidbu stoke. Otpornost na phomu i cylindrosporium je vrlo dobra. Pogodan je za sjetvu na svim tipovima tala. Daje stabilan prinos u različitim okolišima, ima jaku stabljiku i jak korijen. Preporučena gustoća sjetve je 35 do 55 biljaka po četvornom metru.
Zašto preferirati hibride repice u odnosu na sorte ove uljarice? U stresnim uvjetima hibridi uljane repice zbog efekta heterozisa i hibridnog vigora daju bolje rezultate od sorti uljane repice. Hibridni vigor znači jak korjenov sistem, poboljšanu otpornost na prezimljavanje, te bolju prilagodbu raznim okolišnim uvjetima kao npr. reducirana obrada tla. I zašto još? U Pioneeru ističu da je i veći prinos od 5 do 10 posto. Heterozis efekt pozitivno utječe na vitalnost i rani porast. Bolja je stabilnost prinosa u raznim zemljišnim i klimatskim uvjetima. Mogućnost sjetve na kraju agrotehičkih rokova zahvaljujući brzom jesenskom razvoju u ranim fazama rasta i razvoja. Intenzivno grananje omogućava uspostavu optimalne gustoće sklopa i dobru pokrivenost tla čak i kod nižih sjetvenih normi. Više je komuški po biljci i više zrna po komuški daju višu sigurnost prinosa i visok potencijal prinosa. Imaju hibridi i veću otpornost na sušu i visoke temperature. Učinkovitije je usvajanje hranjiva, posebice dušika. I na kraju, što ističu stručnjaci Pioneera, radi se o vrlo dobroj ozimosti. Odnosno, jak korjenov sustav i dobro razvijen hipokotil, daje dobar razvoj prije ulaska u zimu.

- 13:33 - Komentari (0) - Isprintaj - #

I Pioneer bacio šapu na oranične površine pod uljanom repicom

U HRVATSKOJ SE SLIJEDEĆE GODINE MOŽE OČEKIVATI ZNATNO UZAVRELIJA SJETVA ULJANE REPICE
N: I Pioneer bacio šapu na oranične površine pod uljanom repicom
Pn: Sorte uljane repice do sada su bile iz osječkog, zagrebačko instituta te nešto iz Sjemenarne i RWA Agro. Čekalo se kada će krenuti i Pioneer. Ove godine i to se dogodilo

Sve članice Europske unije obvezale su se da će do 2020. godine proizvesti oko jedne petine ukupno potrebne energije iz prirodnih, obnovljivih izvora energije. Poljoprivredne kulture kao što su suncokret, kukuruz, uljana repica, šećerna trska itd. sve više dobivaju na značaju jer su postale vrlo važne kulture, ne samo za proizvodnju hrane nego odnedavno i za proizvodnju energije. U Europskoj uniji, zbog klimatskih prilika, najvažniju ulogu u proizvodnji biogoriva zauzima uljana repica iz koje se proizvodi biodiesel
U Hrvatskoj se uljana repica danas sije na svega nekoliko tisuća hektara. Biogorivo postaje sve značajnija strateška sirovina, a neovisnost o energiji sve brže rastuća potreba svake zemlje. Stoga, za očekivati je da će se i površine pod uljanom repicom u bliskoj budućnosti u Hrvatskoj povećati i da će uljana repica postati važna sirovina za proizvodnju biodiesela. To je čisto ekološko gorivo koje ne sadrži sumpor, olovo i druge štetne tvari koje su glavni uzročnici zagađenja okoliša. U ispušnim plinovima biodiesela nema čađi, benzola i toluola te on predstavlja idealnu zamjenu za konvencionalna fosilna goriva. Također, kao nusproizvod u proizvodnji biodiesela iz uljane repice dobiva se repičina pogača koja je kvalitetan izvor hrane za stoku jer sadrži oko 33% surovih bjelančevina. Prepoznajući važnost uljane repice i biodiesela, Pioneer je u svoj program prodaje u Hrvatskoj uveo i uljanu repicu. Glas Slavonije nedavno piše da čepinska uljara privremeno odustaje od gradnje pogona za proizvodnju biodizela, motornog goriva koje se dobiva iz ulja uljane repice, čija je planirana godišnja proizvodnja trebala biti 60.000 tona, a za što je bilo predviđeno ugovarati proizvodnju uljane repice na čak 45.000 hektara poljoprivrednih površina. Gradnja pogona trebala je početi još jesenas, međutim zbog nestabilne situacije s cijenama poljoprivrednih kultura i goriva na svjetskom tržištu, projekt je, napominje Stjepan Komar, predsjednik Uprave IPK Tvornice ulja Čepin d.d., na čekanju. Cijena biodizela proizvedenog iz ulja uljane repice bila bi oko 3,80 kuna za litru, a dizela između 6 i 7,5 kuna za litru. Tada se tako razmišljalo. Međutim, sada je situacija da jedna litra D2 stoji 9,20 kuna, a sirovog ulja uljane repice 7,30 kuna za kilogram.
Neke tvornice u svijetu su se čak i zatvorile. Ukupna vrijednost pogona kao što je onaj u Čepinu kod Osijeka stoji oko 53 milijuna eura. Za takav pogon trebalo bi čak dvije tisuće kooperanata. Hrvatska trenutačno ima dva pogona za proizvodnju biodizela koja su u funkciji. Međutim, proizvedene količine uljane repice i biodizela su zanemarive, a kao buduća članica Europske unije trebala bi do 2010. trošiti 157.000 tona biodizela u ukupnoj potrošnji goriva. Naime, trenutačno se ukupna proizvodnja biodizela kreće samo 28.000 tona. Pogon za proizvodnju biodizela Modibit u Ozlju, proizvodi oko 25.000 tona biodizela uglavnom za izvoz. Doduše ponešto i za autobuse Zagrebačkog električnog tramvaja. Vitrex iz Virovitice, poznatiji po proizvodima od šiblja, i kao proizvođač opreme za mužnju proizvodi oko 5.000 tona biodizela godišnje. U gradnji je i pogon u Vukovaru tvrtke Europa Mill, kapaciteta 35.000 tona. Gotovo se ništa nije učinilo u vezi s povećanjem proizvodnje poljoprivrednih kultura. Nekada smo proizvodili više od 100.000 ha. U Modibitu ističu i nekoliko stalnih kupaca. Evo spisak: Holcim-mineralni agregati, Eko Flor Plus d.o.o., Samoborka, Haušić obrt, Grič Petrol d.o.o., Asfalti Karlovac, Niskogradnja d.o.o., Renato PP, ZET Zagreb, Samoborček d.o.o

Marin BARIĆ

- 13:09 - Komentari (0) - Isprintaj - #

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

< lipanj, 2008 >
P U S Č P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Srpanj 2008 (5)
Lipanj 2008 (12)
Svibanj 2008 (13)
Travanj 2008 (3)
Veljača 2008 (3)
Siječanj 2008 (10)
Prosinac 2007 (5)

Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Vijesti
ČITAJTE ČASOPISE U KOJIMA SURAĐUJU ČLANOVI AGRO EKOLOŠKOG DRUŠTVA

1. Agroglas, dvotjednik za poljoprivredu 031 223282
2. Gospodarski list, dvotjednik za poljoprivredu
3. Ovčarstvo i kozarstvo, dvomjesečnik
4. Pčela, mjesečnik za pčelare
5. Holstein, časopis za uzgajivače holstein goveda
6. Moj pas, časopis za kinologiju
7. Lovački vjesnik, mjesečnik za lovstvo
8. Racing pigeon, njemački časopis za golubarstvo
9. Nova Zemlja, povremenik za poljoprivredu